Balances and Scales
Filtered Search Results
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Bench Scale
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Bench Scale is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications, including production and packaging.
| Construction | Stainless Steel (316) |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Linearity | ±2 d |
| Stabilization Time | Within 1 second |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
OHAUS Carbon Steel Defender 3000 Series Floor Scale
Defender 3000 Floor Platforms meet dry weighing needs for industrial and commercial use. Their high-quality construction is designed to minimize flexing under heavy loads for years of dependable performance. The indicator features a bright display that changes color when in check mode. Scale also includes counting and totalization modes.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
Ohaus™ Courier 3000 Shipping Scale, Model i-C31M200R
User-friendly basic low-profile scale for general shipping and veterinary applications.
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 10 x 10 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 48 cm |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | All Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 10 x 10 in. |
| Weight (Metric) | 9 kg |
OHAUS Adventurer Semi-Micro Balance
Striking the ideal balance between inventive features and functional, uncomplicated weighing capabilities, the OHAUS Adventurer incorporates all of the applications necessary for routine weighing and measurement activities.
| Type | Balance |
|---|---|
| Legal for Trade | No |
| Display Type | LCD |
Sartorius™ Entris™ II Essential Precision Balance PROMO
Entris™ II Essential line of balances offers highly accurate results via monolithic weigh cell technology, fastest stabilization time in its class using state-of -the-art weighing sensors and high chemical resistance.
| Includes | Pan support, Frame draft shield, Power supply unit with country-specific AC adapters, Operating Instructions, Shock absorber |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/240 V (±10%) |
| Type | Internal Calibration |
| Display Type | Touchscreen |
| Connection Type | 9 Pin USB C |
| Model | Electronic Toploading Balance |
| Material | Glass, PBT, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CSA number 80000336/CE certificate |
| Width (Metric) | 219 mm |
Sartorius Quintix™ Analytical Balance 30 g x 0.01 mg, 5 Decimal Place
The 5 Decimal Place Quintix™ Analytical Balance features integrated application programs, intuitive user guidance for greater efficiency in daily lab routine.
Sartorius Entris™ II Advanced Analytical Balances
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Over 38 different models offer various benefits such as real-time level support, integrated protection systems, CalAuditTrail, a graphic touch display, and 13 built-in application programs
| Type | Balance |
|---|---|
| Legal for Trade | Class I |
| Readability | 0.1 mg |
| Display Type | Intuitive Graphic Touch Technology |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | D-sub connector, 9-pin; USB UTL; USB Device |
| Amperage | 0.2 A |
| Stabilization Time | ≤1.5 sec. |
| Model | Electronic Analytical Balance |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Glass, PBT, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CE Certificate, CSA for Canada |
Sartorius Secura™ Semi-Micro Balances
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers four different weighing ranges to fulfill the needs of most 5-digit weighing applications
| Height (Metric) | 316 mm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100-240V 50-60 Hz |
| Depth (English) | 14.8 in. |
| Width (English) | 8.4 in. |
| Calibration | isoCAL (automatic internal adjustment) |
| Width (Metric) | 214 mm |
| Height (English) Chamber | 8.5 in. |
| Type | Semi-micro Balance |
| Leveling | Integrated Level-Control |
| Format | Semi-Micro |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Touchscreen |
| Depth (Metric) | 376 mm |
| Voltage | 100/240 V |
| Amperage | 10 amp single phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Height (Metric) Chamber | 218 mm |
| Height (English) | 12.4 in. |
Sartorius Quintix™ Semi-Micro Balances
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers four different weighing ranges to fulfill the needs of most 5-digit weighing applications
| Height (Metric) | 316 mm |
|---|---|
| Depth (English) | 14.8 in. |
| Width (English) | 8.4 in. |
| Calibration | isoCAL (automatic internal adjustment) |
| Width (Metric) | 214 mm |
| Height (English) Chamber | 8.5 in. |
| Type | Semi-micro Balance |
| Format | Semi-Micro |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Touchscreen |
| Capacity | 40 g, 60 g |
| Depth (Metric) | 376 mm |
| Height (Metric) Chamber | 218 mm |
| Height (English) | 12.4 in. |
Sartorius Cubis™ II Precision (3-place) Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis™ II Precision (3-Place) Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Includes | Balance, Accessories, Power supply, Manual, Factory test report |
|---|---|
| Height (Metric) | 122/284/373 mm |
| Type | Precision Balance |
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Model | Draft shield I: Motorized with ionizer |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Width (Metric) | 240 mm |
Mettler Toledo™ Excellence Precision Balance
Precision Balances are highly intuitive and reliable with key features to simplify weighing tasks and increase efficiency.
| Electrical Requirements | Input: 100 - 240 V AC ± 10%, 50 - 60 Hz, 1.8 A |
|---|---|
| Display Type | Color Touchscreen |
Sartorius Cubis™ II Precision (3-place) Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With completely configurable hardware, software, and connectivity, Cubis™ II offers a high-performance balance that will align with your unique demands and compliance requirements.
| Height (Metric) | 122/284/373 mm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 120/240 V |
| Warranty | 10 years |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Width (Metric) | 240 mm |
| Type | Precision Balance |
| Leveling | Automation motorized |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Amperage | 1.0 A |
| Model | Draft shield R: Stainless steel frame |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to +40°C |
Sartorius Cubis™ II Precision (1-place) Balance, MCA Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With completely configurable hardware, software, and connectivity, Cubis™ II offers a high-performance balance that will align with your unique demands and compliance requirements.
| Height (Metric) | 95 mm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 120/240 V |
| Warranty | 10 years |
| Length (Metric) | 470 mm |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Width (Metric) | 240 mm |
| Measurement Time | 1 sec. |
| Type | Precision Balance |
| Leveling | Automation motorized |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Amperage | 1.0 A |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to +40°C |
| Weight (Metric) | 5.4 kg |
Sartorius Cubis™ II Precision (2-place) Balance, MCE User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis™ II Precision (2-Place) Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Type | Precision Balance |
|---|---|
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class II |
| Display Type | TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Model | No draft shield |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |